Jak składać życzenia młodej parze?

Składanie życzeń młodej parze może rodzić wiele wątpliwości. Jak sformułować życzenia? Czego unikać? Czy zwracać się najpierw do panny młodej, a potem pana młodego, czy też składać życzenia obydwojgu naraz? W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Komu składać życzenia – kwestie formalne

Formułą uniwersalną będzie zwrócenie się do młodej pary. Pamiętajmy bowiem, że wraz ze złożeniem przysięgi małżeńskiej Mąż i Żona stanowią jedność. Nie rozdzielajmy ich zatem od razu po ceremonii – stosujmy drugą osobę liczby mnogiej, spoglądając raz na kobietę, a raz na mężczyznę.

Jak złożyć życzenia – złote zasady

Kiedy jesteśmy już świadomi istnienia pewnej formuły składania życzeń, warto przejść do konkretów i zastanowić się nad ich treścią. Sztuką jest przygotowanie słów, które będą wyjątkowe i sprawią, że Państwo Młodzi poczują się ważni i kochani. Postarajmy się wykrzesać z siebie odrobinę indywidualizmu. Nie serwujmy sztampowych życzeń znalezionych w Internecie – zapewne większość gości pójdzie na łatwiznę i pożyczy młodej parze zdrowia, szczęścia na nowej drodze życia i pomyślności . Oczywiście, bez względu na sposób sformułowania życzeń nowożeńcom będzie bardzo miło, jednak tylko te, które były bardziej zindywidualizowane staną się wieczystą pamiątką tego wydarzenia.

 

Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady związane ze składaniem życzeń:

  • Nie bądź zbyt wylewny

Pamiętaj, że za Tobą stoi jeszcze kolejka gości, którzy również pragną obdarować Państwa Młodych szczerymi życzeniami płynącymi wprost z serca. Zrezygnuj ze zbytniej wylewności, a jeżeli masz skłonność do retorycznych uniesień, przećwicz formułę życzeń przed lustrem w domu.

  • Ogranicz emocje

Ceremonia ślubna to wyjątkowe wydarzenie, które wiąże się z dużymi emocjami. Pamiętaj jednak, że Państwo Młodzi przyjmują życzenia od całej rodziny, przyjaciół i znajomych. Jeżeli każdy z osobna zacznie rzucać się na szyję, szlochać, przesadnie egzaltować, może to być zbyt stresujące dla młodej pary. Czasami warto powściągnąć emocje i ograniczyć się do prostych i klasycznych życzeń, które zapadają w pamięć, ale nie powodują emocjonalnych skoków.

  • Pamiętaj o kontakcie fizycznym…

… ale z umiarem. Krótki uścisk w zupełności wystarczy. Nie dokładaj Państwu Młodym dodatkowych wzruszeń. Jeżeli czujesz, że chciałbyś powiedzieć coś więcej, wyraź to na papierze. Możesz popuścić wodze fantazji i napisać dokładnie to, co czujesz. Co więcej, możesz wybrać dowolną formę – prozy, wiersza, a nawet piosenki. Nie ograniczają cię ramy czasowe i masz pewność, że Państwo Młodzi będą mogli wrócić do życzeń po latach i szczerze uśmiechnąć się na widok twojego bileciku.

  • Dołącz kartkę okolicznościową do kwiatów lub prezentu

Jeżeli chciałbyś wyrazić swoją radość w nieco dosadniejszy sposób, skorzystaj ze słowa pisanego. Możesz dołączyć liścik w kopercie albo przyczepić karnecik do kwiatów. Państwo Młodzi, po skończonej ceremonii zaślubin, zasiądą do odpakowywania prezentu i na spokojnie przeczytają twoje życzenia. Dzięki temu twoje życzenia staną się bardziej „intymne” i zapadające w pamięć.

Oczywiście można korzystać z gotowych podpowiedzi, warto jednak wysilić się i stworzyć oryginalny, własny tekst. Zwłaszcza, gdy znamy młodych i możemy nawiązać w życzeniach np. do wspólnych przeżyć i wspomnień. Takie życzenia najlepiej zapadają w pamięć oraz świadczą o zaangażowaniu i szczerości.

Czego życzyć Młodej Parze?

Treść życzeń ślubnych zależy w dużej mierze od stopnia zażyłości z parą młodą. Wiadomym jest, że życzenia od rodziców będą bardziej osobiste, zaś koledzy czy znajomi z pracy podejdą do tej kwestii bardziej oficjalnie. Goście życzą najczęściej udanego pożycia małżeńskiego, gromadki dzieci, powodzenia w sferze finansowej, cierpliwości czy długiego i szczęśliwego życia we dwoje.
Jeżeli nasza znajomość z parą młodą nie jest zbyt „głęboka”, zrezygnujmy z życzeń składanych w formie dowcipu. Istnieje ryzyko, że powiemy je w niewłaściwy sposób, albo zostaną źle zrozumiane. Przykładowo, życzenia szybkiego pojawienia się potomstwa na świecie mogą brzmieć dość zabawnie, ale czy jesteśmy pewni, że nie urazimy Państwa Młodych? Być może małżonkowie nie planują dzieci, a temat rodzicielstwa jest dla nich drażliwy? Oczywiście, nie powiedzą tego wprost, prawdopodobnie uśmiechną się życzliwie, niemniej niesmak pozostanie.

Najlepszym wyjściem z sytuacji jest złożenie krótkich i mądrych życzeń ślubnych, które są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się w każdej sytuacji. Jeżeli mamy nieco więcej czasu i planujemy wygłosić mowę weselną, możemy okrasić naszą wypowiedź cytatami sławnych ludzi, odwołać się do literatury czy też zarecytować fragment wiersza. Jeżeli dobrze znamy parę młodą, warto wprowadzić do przemowy elementy personalne.

Anna Rajczak

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Scroll to Top