Filmowanie wesel jest niezwykle wymagającym wyzwaniem. Tego typu aktywność wymaga doskonałych umiejętności nie tylko w zakresie samego kręcenia filmów, ale także w zakresie obróbki i montażu gotowego materiału. Nic zatem dziwnego, że wybór dobrego kamerzysty może nastręczać nie lada problemów. Z pewnością powinna to być osoba o bogatym doświadczeniu w filmowaniu wesel. Nie powinien to być jednak jej jedyny atrybut. Abstrahując od tego, wprawny kamerzysta powinien odznaczać się dobrym wyczuciem chwili i zrozumieniem elementarnych zasad estetyki. Nie bez powodu profesjonalnych reżyserów nazywa się reprezentantami sztuki filmowej. Wszak filmowanie wesel wymaga quasi-artystycznej wrażliwości. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na fundamentalne pytania, jakie zadaje sobie Para Młoda: mianowicie co uzgodnić z filmowcem i jakimi kryteriami kierować się przy jego wyborze. Jako pewna wskazówka może posłużyć rodzaj filmów weselnych, który dominuje w portfolio konkretnego profesjonalisty. Zatem do dzieła!
Wstępny etap wyboru kamerzysty weselnego
Przed rozpoczęciem nagrywania niezwykle osobistego i wielowymiarowego — bo posiadającego zarówno charakter osobisty, jak i duchowy — wydarzenia, Para Młoda powinna wybrać odpowiedniego kamerzystę lub studio filmowe. Na tym etapie bardzo ważne jest zapoznanie się z portfolio oraz otwarte zakomunikowane swoich własnych pomysłów, potrzeb i oczekiwań. Tylko taka postawa pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek. Abstrahując od tego idee, jakie zaproponuje para narzeczonych, mogą rozpalić kreatywność nawet wprawnego kamerzysty, natomiast kilka cennych uwag od doświadczonego filmowca może posłużyć jako nieoceniona pomoc w kwestiach organizacyjnych. Oczywiście najlepiej spotkać się osobiście. Jeśli jednak nie jest to możliwe, warto rozważyć wymianę zdań poprzez popularne komunikatory, jak na przykład Skype. Umowę pomiędzy Parą Młodą a konkretnym filmowcem zawiera się niezwykle wcześnie, bo około roku przed ceremonią. Dodatkowym elementem jest dostępny w formie cyfrowej brief, w którym Para Młoda podaje miejsce i datę ślubu oraz swoje dane kontaktowe, natomiast filmowcy — sugestie dotyczące realizacji.
Różne typy filmów weselnych i ich charakterystyka
W dzisiejszych czasach narzeczeni mają do dyspozycji szerokie pole manewru w zakresie wyboru konkretnej opcji filmu weselnego. W tym artykule postaramy się przyjrzeć trzem popularnym alternatywom — tradycyjnemu filmowi weselnemu, skróconym 1-godzinnym dokumencie filmowym oraz teledyskowi ślubnemu. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że na polskim rynku działają kamerzyści, z którymi sesje przypominają koleżeński spacer, podczas którego zyskujemy sposobność ożywionej i głębokiej dyskusji na temat ostatecznej wizji filmu.
Przyglądnijmy się zatem najpierw tradycyjnemu filmowi weselnemu, który na ogół twa od 3 do 5 godzin. Tego rodzaju materiały filmowe z wesel zdobyły imponującą popularność w latach 90. ubiegłego wieku. Obecnie są one jednak źródłem ambiwalentnych opinii zarówno w środowisku filmowców, jak i przyszłych małżeństw. Dlaczego tak się dzieje? Sprawa jest niezwykle prosta. Z racji swojej długości wspomniany materiał jest dość wyczerpujący dla kamerzysty. W takie sytuacji niezwykle łatwo o błędy, które rzutują na całokształt jak na przykład zbyt długie ujęcia. Pomijając tę kwestię, nawet w przypadku satysfakcjonującego rezultatu finalny materiał może okazać się po prostu nudny i monotonny.
Jednogodzinne filmy weselne są rozwiązaniem, które zyskują na popularności zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Wspomniana opcja jest nieco większym obciążeniem dla budżetu Pary Młodej. Ponadto, wariant ten wymaga od kamerzysty szerokiego doświadczenia i znakomitego wyczucia. Ogromną sztuką jest bowiem wyłuszczenie esencji i zamkniecie w jednej godzinie zegarowej bezprecedensowego i niezwykle emocjonującego wydarzenia, jakim z perspektywy Pary Młodej jest wesele. Co istotne, plusem tego rozwiązania jest jego spontaniczny charakter. Kamerzysta występuje tu bowiem w roli reportera, a nie — jak w poprzednim przypadku — reżysera. Dzięki swojej naturalności finalny dokument filmowy jest unikalnym i interesującym dziełem.
Ostatnią opcją jest krótki — bo trwający zaledwie od 3 do 15 minut — teledysk ślubny. W takim materiale kamerzysta wybiera jedynie kluczowe momenty z dnia wesela i montuje je w taki sposób, aby optymalnie współgrały z uprzednio wyselekcjonowanym podkładem muzycznym.