Licencja ZAIKS, czyli prawa autorskie i pokrewne a organizacja wesela

Licencja ZAIKS, czyli prawa autorskie i pokrewne a organizacja wesela

   Ślub i wesele zazwyczaj oznaczają najważniejszą uroczystość w życiu, którą wspomina się przez lata z radością i sentymentem. By wszystko przebiegło zgodnie z oczekiwaniami najbardziej zainteresowanych, należy zadbać o wszelkie sprawy związane z organizacją tak wymagającego przedsięwzięcia. To bowiem nie tylko zakup olśniewającej sukni ślubnej, ustalenie menu w restauracji, czy wynajem zabytkowego samochodu, który przetransportuje młodą parę na salę weselną. Jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. By impreza była udana i niezakłócona przez żadne niemiłe zdarzenia, trzeba zatem zadbać o każdy detal. Niektóre pary nie zdają sobie jednak sprawy z faktu, że nawet tak, z pozoru prozaiczna czynność, jak pierwszy taniec młodej pary przy dźwiękach ulubionej piosenki, wiąże się z procedurami wynikającymi z posiadania odpowiedniej licencji. Jak więc zabrać się do rzeczy, aby wszystko było całkowicie legalne pod względem prawnym, a uroczystość była kojarzona wyłącznie pozytywnie? Podpowiadamy!

Dlaczego potrzebna jest licencja ZAIKS?

   Trudno wyobrazić sobie wesele bez muzyki i tańców. Tradycyjne pary wynajmują zespoły muzyczne, umilające gościom zabawę. Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność wśród nowożeńców, jest opłacenie profesjonalnego didżeja. Niezależnie jednak od tego, kto będzie odpowiedzialny za muzykę na zabawie, trzeba pamiętać o tym, iż korzystanie z poszczególnych utworów muzycznych jest obwarowane konkretnymi przepisami prawa. Ich respektowaniem zajmują się dwie organizacje: ZAIKS oraz STOART. ZAIKS jest Stowarzyszeniem Autorów (zarówno polskich, jak i zagranicznych), natomiast STOART to wąska grupa artystów należących do Związku Artystów Wykonawców. Obie organizacje zajmują się administrowaniem utworów poszczególnych autorów i artystów, oraz egzekwowaniem praw autorskich z tymi utworami związanych.

Sala weselna a licencja ZAIKS

Wykupienie licencji może spoczywać na jednym z następujących podmiotów: nowożeńcach, lokalu weselnym, didżeju lub zespole grającym na imprezie. W przeważającej części przypadków to lokal, w którym odbywa się uroczystość dba o wykupienie licencji (wtedy zazwyczaj koszty z tym związane są już z góry wkalkulowane w cenę wynajmu sali weselnej). Jest to najbardziej komfortowa sytuacja, gdyż pozwala odciążyć nieco nowożeńców, którzy i tak mają wiele spraw do załatwienia. Kwestię, kto wykupi w ZAIKS-ie prawo do korzystania z utworów muzycznych powinno się ustalić przed planowaną datą uroczystości (musi to zostać jasno określone w umowie z lokalem lub podmiotem odpowiedzialnym za efekty dźwiękowe), by uniknąć później przykrych niespodzianek. Za wykorzystywanie utworów muzycznych bez wymaganej licencji (co stanowi przestępstwo) grozi bowiem postępowanie sądowe.

Czego dotyczą prawa autorskie i pokrewne?

   Jak wspomniano, za ochronę praw autorskich związanych z korzystaniem z utworów muzycznych odpowiedzialne są ZAIKS oraz STOART. Organizacjom tym należy zatem przedstawić pełną listę utworów, które mają być wykorzystane na weselu. Niewymagane jest podanie wykonawców utworów, lecz informacjami obligatoryjnymi są: tytuły, nazwiska autorów tekstów oraz nazwiska autorów muzyki. Lokale, zespoły muzyczne oraz didżeje zazwyczaj mają wykupioną tzw. stałą licencję. Nowożeńcy z kolei (jeżeli samodzielnie opłacają licencję) korzystają z tzw. licencji jednorazowej obejmującej wyłącznie konkretną imprezę. Wysokość opłat za uzyskanie licencji jest zróżnicowana i wbrew obiegowym opiniom nie ma nic wspólnego z ilością odtwarzanych utworów. Ceny wahają się natomiast w zależności od liczby gości weselnych bądź rodzaju lokalu (przykładowo niższe będą ceny za korzystanie z muzyki w wiejskiej remizie, aniżeli w luksusowej restauracji). Znaczenie ma również fakt, czy muzyka jest jedynie odtwarzana, czy też wykonywana na żywo. Rzecz jasna, jeżeli organizujemy kameralne wesele w zaciszu własnego domu przy muzyce magnetofonowej, nie musimy ponosić opłat z tytułu wymogów licencyjnych.

Prawa pokrewne

Prawa pokrewne w związku z prawami autorskimi chroni ZPAV (Związek Producentów Audio-Video) w ścisłej współpracy z policją gospodarczą oraz prokuraturą. Podmioty te mają możliwość kontrolowania czy didżej (lub inny prezenter, bądź zespół na weselu), świadcząc swe usługi, korzystają wyłącznie z oryginalnych płyt, do czego są zobligowani. W przeciwnym razie narażają się na dotkliwe kary pieniężne rzędu nawet 20 tys. zł.

Jakie działania podjąć, by cieszyć się legalną muzyką?

   Jeśli ustalono przed weselem, że to para młoda będzie samodzielnie załatwiała sprawy związane z licencją na utwory muzyczne, trzeba przede wszystkim pamiętać, by nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo może się zdarzyć, że po prostu zabraknie nam czasu lub, w natłoku innych obowiązków, najzwyczajniej w świecie o tym zapomnimy. Zadbanie o licencję odpowiednio wcześniej zapewni natomiast nowożeńcom komfort psychiczny. Młoda para może skorzystać z dwóch alternatywnych dróg postępowania. Pierwszym rozwiązaniem jest udanie się do okręgowej siedziby ZAIKS-u, by tam osobiście dopełnić wszelkich formalności. Można jednak również załatwić wszystko wygodnie przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Na stronie internetowej ZAIKS-u jest dostępny wniosek, który wypełniamy i wysyłamy online. Następnie uiszczamy żądaną opłatę na podany numer rachunku bankowego. Umowa licencyjna zostaje zawarta z chwilą skutecznego uiszczenia opłaty, zatem z chwilą, gdy środki dotrą na konto ZAIKS-u. Umowę odpłatnego korzystania z licencji w formacie PDF (wraz z fakturą VAT) otrzymamy na adres mailowy. Na tym kończą się procedury, nie są więc one szczególnie uciążliwe czy czasochłonne. Za to spokój i poczucie kontroli nad wszystkimi kwestiami związanymi z planowaną uroczystością weselną są bezcenne.

Wymarzone wesele

   Wielu małżonków dzień zmiany swojego stanu cywilnego uznaje za najpiękniejszy w życiu. Choć nigdy nie możemy mieć całkowitej gwarancji, że tak będzie i w naszym przypadku, to jednak wielu potencjalnym zagrożeniom jesteśmy w stanie zapobiec. Ważne jest sporządzenie rzetelnego planu przygotowań i konsekwentne realizowanie jego założeń. Pamiętajmy zatem, by na naszej liście nie zabrakło ustaleń w zakresie licencji na muzykę.

Podobne artykuły:

Niezapomniane prezenty ślubne – kiedy chcesz podarować Młodej Parze coś wyjątkowego
Dylematy gości weselnych Ślub bierze się raz w życiu. Na tym, aby dzień ten był wyjątkowy zależy przede wszystkim Parze Młodej, ale także ich rodzinie oraz innym gościom. Oczywiście na głowie Pary Młodej znajduje się najwięcej. To oni muszą w zasadz...
Wieczór panieński – niezapomniana impreza
Organizacja wieczoru panieńskiego jest nie lada wyzwaniem. Należy zadbać o wiele ważnych aspektów, które uświetnią ten wieczór i sprawią, że przyszła panna młoda wraz ze swoimi najbliższymi przeżyje niezapomnianą noc. W tym celu należy przygotować ni...
Dekoracja wesela światłem - co trzeba wiedzieć ?
Oczywiście każda Młoda Para marzy o tym, aby ich ślub i wesele pozostały na długo w pamięci gości jako wydarzenie wyjątkowe oraz by wszyscy byli pod wrażeniem wystroju sali weselnej. Nic w tym dziwnego, w końcu to jedyny taki dzień w całym życiu, kie...

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Scroll to Top