Wiązanie krawatu czyli jak wiązać krawat na ważne uroczystości ?

jak wiazac krawat

Krawat to obligatoryjny element w garderobie każdego mężczyzny. Prawidłowe zawiązanie krawata dla wielu panów jest jednak twardym orzechem do zgryzienia. Właściwe zawiązanie wpływa jednak nie tylko na estetykę, ale również na wygodę. W praktyce, istnieje kilka kreatywnych patentów na zawiązanie krawatu, dzięki czemu każdy może znaleźć idealny wariant dla siebie.

Najprostsze wiązania krawatu – które warto znać?

Według ekspertów najprostszy do wykonania jest węzeł prosty (four in hand). Cechuje się on nie tylko prostotą, ale też faktem, że pasuje do niemal każdego rodzaju kołnierzyka. Aby wykonać to wiązanie, należy pamiętać o tym, że krawat powinien utworzyć fałdkę, a pod kątem estetycznym – przypominać łezkę. Na początku należy założyć krawat na szyi w taki sposób, żeby krótsza końcówka znajdowała się po prawej stronie, oraz przełożyć szerszą końcówkę dookoła węższej. Kolejnym etapem jest przełożenie szerszej końcówki z przodu wiązania oraz przełożenie szerszej części krawatu pod całym węzłem. Na końcu powinna powstać pętelka, w którą trzeba wsadzić trzymaną w ręce końcówkę krawatu. 

wiazanie krawata wezel prosty

Jeżeli szukasz ciekawej alternatywy dla wiązania prostego, to dobrym wyborem powinien być węzeł windsorski. Forma ta świetnie sprawdza się podczas ważnych przyjęć czy egzaminów, gdyż słynie z elegancji oraz szykowności. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wykonanie tego węzła jest znacznie bardziej skomplikowane. W jego przypadku szczególnie istotne jest skrzyżowanie końcówek – należy pamiętać, że szerszą wkładamy w wiązanie od góry, a nie na odwrót. Po naciągnięciu końcówki należy przełożyć krawat na lewą stronę oraz powtórzyć całą sekwencję. Ostatnim etapem jest przełożenie szerokiej końcówki na prawą stronę, wyciągnięcie jej spod szyi oraz włożenie w pętelkę. 

wiazanie krawata wezel windsorski

 Jakie wiązanie wybrać na ważne uroczystości?

Krawat to element garderoby dodający mężczyźnie bonusowych walorów estetycznych. Dlatego też tak ważne jest jego kreatywne i niebanalne zawiązanie. Osoby lubiące symetryczne oraz duże węzły powinny postawić na węzeł pół Windsor. Bardzo dobrze sprawdza się on przede wszystkim u niskich mężczyzn, narzekających na deficyt wzrostu. Wybranie tego wariantu jest rekomendowane dla osób ceniących sobie prostotę. Węzeł ten, pomimo relatywnie dużych rozmiarów, nie koncentruje na sobie przesadnie dużej uwagi, dzięki czemu bardzo dobrze spisuje się podczas ważnych uroczystości, gdzie wymagana jest szczególna elegancja. 

wiazanie krawatu half windsor

Dobrym wyborem dla panów ceniących sobie szykowność i minimalizm jest także węzeł księcia Alberta. Pod względem wizualnym mocno przypomina on węzeł prosty – obydwa warianty są bowiem względnie małe, a ponadto niesymetryczne. Jego cechą charakterystyczną jest jednak dość skomplikowane wiązanie, dlatego lepiej sprawdzi się u osób, które mają pewne doświadczenie w tym zakresie. Wykonując węzeł księcia Alberta, warto pamiętać, aby po zapleceniu szerokiego końca wokół wąskiego nie naciągać krawatu zbyt mocno, gdyż może to skomplikować wykonanie właściwego wiązania. Aby ułatwić sobie ten proces, niezbędne jest włożenie palca do przedniej poprzeczki w celu zapobiegnięcia jej zaciągnięciu. 

wiazanie krawatu węzeł ksiecia alberta
wiazanie krawatu węzeł ksiecia alberta
wiazanie krawatu węzeł ksiecia alberta

Wiązania krawatu dla mężczyzn ceniących sobie elegancję – które są najlepsze?

Osoby ceniące sobie szybkość wiązania krawatu powinny zdecydować się na węzeł Kent. Fantastycznie pasuje on do wąskich kołnierzyków, albowiem jest względnie mały. Aby ułatwić sobie to wiązanie, warto pamiętać o praktycznej wskazówce, która znacznie skraca czas wiązania. Polega ona na odwróceniu szerokiego końca krawatu o 180 stopni przed rozpoczęciem wykonywania węzła. Dzięki zrobieniu tego skrętu krawat zostanie usztywniony, a samo wiązanie pochłonie zdecydowanie mniej czasu. Mocną stroną tego węzła jest również fakt, że nie rozwiązuje się sam. Oznacza to, że jest świetnym wyborem na wielogodzinne spotkania biznesowe. 

Wiele przymiotów ma również węzeł skrzyżowany (Christensen). Aby prawidłowo go wykonać, należy pamiętać o przełożeniu szerokiego końca krawatu pod tylną poprzeczką. Dzięki zastosowaniu tego manewru przednia poprzeczka stanie się widoczna jako estetyczny krążek w jednej z części węzła. Ważne jest również, żeby delikatnie podsunąć węzeł do kołnierzyka. Dzięki zastosowaniu wiązania skrzyżowanego końcowy efekt powinien zrobić świetne wrażenie wizualne i przypaść do gustu wszystkim mężczyznom, bez względu na wiek czy indywidualne preferencje. 

instrukcja wiazania krawatu wezel skrzyzowany Christensen cz1
instrukcja wiazania krawatu wezel skrzyzowany Christensen cz2
instrukcja wiazania krawatu wezel skrzyzowany Christensen cz1

Jeżeli nie masz dużego doświadczenia w wiązaniu krawatów i szukasz czegoś prostego, to strzałem w dziesiątkę powinna być metoda orientalna. Sposób ten jest popularny głównie w Azji i wyróżnia się zarówno pięknym wyglądem, jak też szybkim wykonaniem (proces wiązania składa się bowiem zaledwie z trzech ruchów), Warto pamiętać, że podczas wykonywania węzła orientalnego krawat krzyżuje się tylko raz. Sprawia to, że efektywnie wykorzystana jest bardzo niewielka część całego produktu. Wariant ten jest rekomendowany przede wszystkim dla wysokich mężczyzn. Metoda orientalna najlepiej pasuje do:

  • grubych, wełnianych krawatów;
  • niewielkich kołnierzyków;
  • eleganckich stylizacji na ważne okazje.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Scroll to Top